دلیل سیاه شدن انگور

اگر نمی دانید دلیل سیاه شدن انگور چیست، کود مناسب برای درخت انگور را نمی شناسید، با علت خشک شدن خوشه های انگور  آشنایی ندارید به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، ما در ادامه به رایج ترین مشکلات و بیماری های درخت انگور و علت آن ها پرداخته ایم.

دلیل سیاه شدن انگور و پوسیدگی آن

معمولا در اوایل تابستان و اواخر بهار لکه های متعددی به صورت پراکنده به رنگ های قهوه ای بر روی سطوح برگ های درخت انگور مشاهده می شود که این لکه ها به مرور زمان به رنگ سیاه درآمده و بعد از انتقال به برگ های جوان در حال رشد، این بیماری به میوه ها نیز انتقال پیدا می کند.

در این صورت می توانید بر روی انگورها لکه های سفید رنگی را مشاهده کنید که بعد از چند روز تغییر رنگ داده و حبه های انگور به رنگ سیاه و سفت خواهند شد.

در حقیقت قارچی با نام Guignardia bidwellii  اصلی ترین دلیل سیاه شدن انگور می باشد. این قارچ ابتدا بر روی شاخه ها و برگ های درخت مو پدیدار شده و بر اثر وزش باد بر روی برگ های جوان می نشیند، این قارج می تواند در هوای گرم و مرطوب به سرعت رشد کند.

موثرترین روش ها برای درمان سیاه شدن انگور در ذیل آورده شده است:

 • جمع آوری علف های هرز
 • هرس به موقع درخت برای انتقال هوای مناسب
 • هرس گیاه به نحوی که میوه ها با زمین برخورد نداشته باشند.
 • سمپاشی مناسب در فواصل مختلف شامل (باز شدن جوانه ها، رسیدن طول برگ ها به 20 سانتی متر، قبل از شکوفه دهی، بعد از شکوفه دهی و بعد از تشکیل میوه)
دلیل سیاه شدن انگور

علت قارچ گرفتن درخت انگور

همانطور که می دانید درخت انگور نیز مانند دیگر گیاهان و درختان در معرض بیماری و آفات مختلف می باشد. در واقع بیماری های قارچی یکی از اصلی ترین بیماری های درخت انگور بوده که به صورت پژمرده شدن، پوسیدگی و کپک زدن در بخش های مختلف درخت انگور پدیدار می شود.

از جمله مهمترین دلایل قارچ گرفتن درخت انگور می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • عدم انتخاب صحیح منطقه ی کاشت درخت انگور
 • هرس نکردن به موقع درختان انگور
 • عدم استفاده از قارچ کش ها
مشاوره باغ میوه و کشاورزی

علت ریز و درشت شدن انگور

قطعا یکسان نبودن حبه های انگور یکی از دلایلی است که سبب نارضایتی باغداران و مشتریان خواهد شد، از جمله دلایلی که منجر به ریز و درشت شدن حبه های انگور می شود در ذیل آورده شده است:

 • گرده افشانی ناقص

اصلی ترین دلیل ریز و درشت شدن حبه های یک خوشه انگور، گرده افشانی ناقص می باشد. در حقیقت برای رشد مناسب حبه ها و تحریک رشد حبه ها گرده افشانی باید به صورت کامل صورت بگیرد.

 • هرس اشتباه

توجه داشته باشید که درخت انگور را در زمان و به شیوه ی مناسب هرس کنید، چرا که هرگونه هرس غیر اصولی درخت انگور سبب کاهش توان درخت انگور برای رساندن مواد مغذی به بخش های مختلف شده و همین امر سبب ریز و درشت شدن حبه ها می شود.

 • کوددهی اشتباه

چنانچه کوددهی به صورت غیر اصولی انجام شود هر یک از حبه های خوشه ی انگور به یک میزان مواد مغذی را دریافت نکرده و رشد آن ها یکسان نخواهد بود، پس توجه داشته باشید به منظور پیشگیری از کوچک و بزرگ شدن حبه های انگور حتما به صورت منظم کوددهی را انجام دهید.

علت رشد نکردن درخت انگور

همانطور که می دانید انگور در گروه درختان مقاوم به کم آبی است، اما باید توجه داشته باشید درختان انگور جوان که هنوز ریشه ی قوی ندارند را باید در فواصل منظم آبیاری کرد.

علاوه بر آبیاری مناسب لازم است شرایط دیگری همچون نور مناسب خورشید، خاک مناسب، کوددهی به موقع، و هرس مناسب برای درختان انگور انجام گیرد در غیر این صورت درخت انگور به خوبی رشد نخواهد کرد.

علت قرمز شدن برگ درخت انگور

حتما شما هم متوجه زرد یا قرمز شدن برگ های درختان انگور شده اید، قطعا عدم سبز بودن برگ ها نشان از وجود یک مشکلی در درخت انگور دارد. در حقیقت علت زرد یا قرمز شدن برگ ها می تواند به دلیل کمبود مواد معدنی به شرح ذیل باشد.

نیتروژن

یکی از اصلی ترین علائم کمبود نیتروژن زردی و قرمزی برگ های درختان انگور است، در این صورت رشد انگورها متوقف خواهد شد.

روی

زردی و قرمزی وسط برگ ها، ریز شدن برگ ها از نشانه های کمبود روی در درخت انگور می باشد.

پتاسیم

چنانچه متوجه زردی، سوختگی و رنگ پریدگی برگ های درخت انگور شده اید مطمئن باشید درخت با کمبود پتاسیم مواجه شده است.

فسفر

از علائم کمبود فسفر در درختان انگور می توان به تغییر رنگ برگ ها به قرمز و کوچک شدن برگ ها اشاره کرد.

مس

کمبود مس در درخت سبب ظاهر شدن لکه های قرمز و زرد و خشکیده شدن شاخه ها خواهد شد. توجه داشته باشید کمبود مواد معدنی دیگری مانند آهن، کلر، گوگرد، منگنز و بور نیز سبب زردی و قرمز شدن برگ های انگور خواهد شد.

علت خشک شدن برگ درخت انگور در تابستان

لازم است بدانید که زرد و خشک شدن برگ های درختان در فصول مختلف سال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما از جمله علل خشک شدن برگ درختان مختلف از جمله درخت انگور در تابستان آبیاری نامناسب است، همانطور که پیش تر اشاره کردیم درخت انگور در گروه درختان مقاوم به کم آبی است اما در صورت آبیاری غیر اصولی و آبیاری به شکلی که تنها لایه های سطحی خاک مرطوب شود نه ریشه ها، سبب خشک شدن برگ های درخت انگور در تابستان خواهد شد.

از دیگر دلایل خشک شدن برگ درخت انگور در تابستان می توان به کمبود آهن، گوگرد و نیتروژن اشاره کرد. لازم به ذکر است اصلی ترین علت خشک شدن درخت انگور در زمستان سرمازدگی درخت می باشد.

درمان خشک شدن خوشه انگور

برای درمان خشک شدن خوشه انگور اقدامات ذیل را انجام دهید:

 • آبیاری را متوقف کنید

همانطور که غرقاب کردن درخت موجب خشک شدن انگور می شود کم آبی نیز برای درخت مضر بوده و درخت انگور را خشک خواهد کرد، بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل درخت انگور را در فواصل منظم آبیاری نمایید.

توجه داشته باشید که انگور باید هر دو تا سه روز یک بار آبیاری شود. می توانید از سیستم اتوماتیک آبیاری در باغ خود استفاده نمایید.

 • کوددهی را کم کنید

کود زیاد باعث خشک شدن خوشه انگور می شود می توانید از طریق آبیاری کود اضافی را خارج کنید.

چگونه درخت انگور را پربار کنیم ؟

از آنجایی که درخت انگور با شرایط سخت سازگاری دارد با فراهم کردن شرایط مطلوب به خوبی به بار خواهد نشست. از اصلی ترین نکاتی که توجه به آن باعث می شود درخت پرباری داشته باشید زمین مناسب است.خاک مناسب برای کاشت مو و کوددهی صحیح تاثیر فوق العاده ای در باردهی انگور خواهد داشت.

تنظیم PH  خاک، تغذیه ی مناسب درخت و رساندن مواد مغذی نظیر منیزیم و فسفر و آبیاری صحیح از جمله نکات مهمی است که به شما در داشتن درختان انگور پربار کمک خواهد کرد.

دلیل سیاه شدن انگور

کود مناسب برای درخت انگور

همانطور که اشاره شد یکی از نکات مهم برای باردهی زیاد درخت انگور انتخاب کود مناسب است. از جمله بهترین کودها برای درخت انگور می توان به کود اسید هیومیک و کود آهن مخصوص درختان انگور اشاره کرد.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که ایا کود حیوانی برای درخت انگور خوب است یا خیر؟ همانطور که می دانید کودهای حیوانی از قدیمی ترین انواع کود بوده که از فضولات حیواناتی مانند گوسفند، مرغ، گاو و اسب به دست می آید.

بهترین کود حیوانی برای درختان انگور با توجه به نیاز گیاه تعیین خواهد شد به عنوان مثال چنانچه گیاه کمبود نیتروژن دارد باید از کود گوسفندی برای آن استفاده شود. همچنین در صورت کمبود منگنز نیاز به کود مرغی خواهد بود پیش تر در خصوص علائم کمبود هر یک از مواد مغذی در درخت انگور توضیحاتی ارائه داده ایم. لازم به ذکر است بهترین زمان مصرف کود اوره برای انگور قبل از گلدهی می باشد.

مقالات بیشتر