سبزآفرین ها
  • علت سفید شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت سفید شدن برگ گیاهان آپارتمانی

آیا می دانید علت سفید شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال و آشنایی با انواع بیماری گیاهان آپارتمانی به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سفیدک زدن برگ های گیاهان

حتما شما هم پرزهای سفید رنگی را بر روی برگ های گیاهان آپارتمانی خود مشاهده کرده اید، این کپک های سفید به نوعی سطح برگ ها را می پوشانند که باعث می شود برگ گیاه آپارتمانی به رنگ سفید درآید.

جالب است بدانید سفیدک زدن برگ ها باعث نابود شدن و از بین رفتن گیاه آپارتمانی شما نخواهد شد. بلکه بر روی رشد آن تاثیر می گذارد. این قارچ ها در محیط های گرم بیش تر رشد می کنند. به همین دلیل سفیدک زدن برگ های گیاه بیش تر در فصل تابستان اتفاق می افتد.

از جمله گیاهان آپارتمانی که برگ هایشان بیش تر در معرض سفیدک زدن قرار دارد می توان به گیاه یشم، بنفشه آفریقایی، کالانکوئه و پاپیتال اشاره کرد.

مشاوره گل و گیاه آپارتمانی

علت سفیدک زدن ریشه گیاه

یکی از علل اصلی پوسیدگی ریشه گیاه سفیدک زدن آن است. عامل این سفیدک زدن، قارچی به نام رزلینیا می باشد. این قارچ ابتدا به رنگ سفید بر روی ریشه ها ظاهر شده و بعد از گذشت مدتی به رنگ خاکستری و تیره تبدیل می شود. این قارچ در خاک و قسمت ریشه ی گیاه به خوبی رشد کرده و موجب نابودی گیاه خواهد شد.

لازم به ذکر است ریشه های پوسیده بسیار بدبو و نرم هستند و باید قبل از انتقال قارچ به تمامی بخش های ریشه ی گیاه آن ها را جدا کرد.

علت کمرنگ شدن برگ گیاهان

یکی دیگر از مهمترین بیماری گیاهان آپارتمانی کمرنگ شدن و رنگ پریدگی برگ گیاهان آپارتمانی می باشد. از جمله مهم ترین دلایلی که منجر به کمرنگ شدن برگ گیاهان خانگی می شود می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کمبود نیتروژن: تغییر رنگ برگ های گیاه به سبز روشن و زرد و کمرنگ شدن برگ های قدیمی گیاه از جمله نشانه های کمبود نیتروژن می باشد.

کمبود منیزیم: وجود لکه های زرد رنگ بین رگبرگ های گیاه و تغییر رنگ حاشیه ی برگ ها از سبز و کمرنگ شدن آن ها از علائم کمبود منیزیم می باشد.

کمبود سولفور: کاهش سولفور در گیاهان آپارتمانی سبب رنگ پریدگی برگ ها به خصوص برگ های قدیمی تر می شود. همچنین ساقه ی گیاه نیز سفت و سخت خواهد شد.

کمبود پتاسیم: سوختگی و کمرنگ شدن در اثر کمبود پتاسیم در گیاهان خانگی از حاشیه ی برگ ها شروع شده و به سمت داخل پیش می رود.

کمبود فسفر: کاهش فسفر در گیاهان آپارتمانی سبب کاهش رشد گیاه و کدر شدن رنگ برگ ها خواهد شد.

کمبود آهن: از اصلی ترین علائم کمبود آهن زردی و کاهش رنگ سبز بین رگبرگهای برگ ها می باشد.

کمبود منگنز: علائم کمبود منگنز مانند کاهش آهن در گیاه بوده و فواصل رگبرگهای گیاه به رنگ زرد در می آیند. لازم به ذکر است کمبود روی نیز سبب بروز همین مشکل در گیاه آپارتمانی خواهد شد.

کمبود کلسیم: کاهش کلیسم نیز سبب تغییر رنگ و قهوه ای شدن نوک برگ ها به خصوص برگ های جوان و در حال رشد خواهد شد.

علت سفید شدن برگ گیاهان آپارتمانی

برای از بین بردن قارچ گل چه باید کرد ؟

قارچ ها یکی از بیماری های گل و گیاهان آپارتمانی است. اینکه گیاه شما دچار قارچ شود جای نگرانی ندارد چرا که یک مشکل رایج می باشد و روش های مختلفی برای از بین بردن قارچ گل آپارتمانی وجود دارد.

چنانچه گل و گیاه آپارتمانی شما دچار قارچ شده است. بهتر است اقدامات ذیل را انجام دهید:

  • بهتر است با مشاهده ی اولین نشانه های قارچ گل، آن را به مکان دیگری منتقل کنید. دور کردن گل و گیاه دارای قارچ از سایر گیاهان سبب جلوگیری از انتقال قارچ خواهد شد.
  • در قدم دوم بهتر است بخش های آسیب دیده که دچار قارچ شده است را جدا کنید.
علت سفید شدن برگ گیاهان آپارتمانی
  • بعد از جداسازی بخش های آلوده به قارچ، شاخ و برگ های سالم گیاه را هرس کنید تا هوای تازه به آن ها برسد. عبور هوا از بین گل و برگ های گیاه در از بین بردن بیماری گیاهان تاثیر زیادی دارد.
  • توجه داشته باشید که برای نگه داری بخش های سالم گل و گیاه خود شرایط محیطی مطلوبی را فراهم کنید. نور آفتاب باید به صورت غیر مستقیم و زیاد به گیاه بتابد. همچنین نگه داری گیاه در هوای خیلی سرد، مرطوب و بدون تهویه ی هوا مناسب نیست.
  • یک دستمال نرم برداشته و با استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی بخش های آسیب دیده را به خوبی تمیز کنید.
  • تعویض خاک گلدان نیز یکی از روش های موثری است که برای رهایی از قارچ ها باید انجام شود.
  • استفاده از قارچ کش مناسب با نوع قارچ گل و گیاه آپارتمانی از دیگر اقداماتی است که باید انجام دهید. لازم است تمامی بخش های گیاه شامل ساقه، برگ ها، خاک و حتی ریشه ی گیاه را با محلول مناسب قارچ کش به خوبی اسپری کنید.

روش های پیشگیری از مبتلا شدن گیاه به قارچ

 برای پیشگیری از مبتلا شدن گل و گیاهان آپارتمانی به انواع بیماری های قارچی لازم است به موارد ذیل توجه داشته باشید:

آبیاری مناسب: توجه داشته باشید همانطور که کم آبی باعث نابودی گیاه می شود زیاده روی در آبیاری و غرقاب کردن گیاه نیز برای رشد گل و گیاهان آپارتمانی ضرر خواهد داشت. بهتر است با توجه به نوع گیاه طبق برنامه ای منظم آبیاری را انجام دهید. با وجود اینکه برخی از گیاهان در برابر کم آبی مقاومت بالایی دارند اما آبیاری مرتب برای تمامی گل و گیاهان الزامی است.

کوددهی صحیح: همانطور که می دانید گیاهان آپارتمانی برای رشد مناسب به مکمل هایی با نام کود نیاز دارند. کودها در انواع مختلف مایع و جامد وجود داشته و در صورت عدم کوددهی یا استفاده از کود نامناسب گیاه در معرض انواع بیماری ها و قارچ ها قرار گرفته و برگ های گیاه زرد و دچار ریزش می شود.

خاک مناسب: با توجه به نوع گیاه آپارتمانی خود از خاک مناسب برای آن استفاده نمایید.

نپوشاندن خاک گلدان: توجه داشته باشید سطح خاک گلدان را با خزه و ماسه نپوشانید در این صورت انواع قارچ و باکتری، گیاه شما را درگیر خواهد کرد.

قرنطینه ی گیاه آلوده: از آنجایی که قرارگیری گیاه آلوده در کنار سایر گیاهان سبب انتقال بیماری می شود در صورت بروز اولین نشانه های قارچ، باید گیاه را قرینطینه کنید.

هوای تازه: از دیگر عواملی که می تواند باعث جلوگیری در قارچ گذاشتن گل و گیاه آپارتمانی شود، هوای تازه و تهویه مناسب است. هوای راکد موجب بروز بیماری های مختلف در گیاه خواهد شد.

رعایت بهداشت گیاه: برگ های ریخته شده در اطراف گلدان را جمع کنید، گیاهان آپارتمانی را هرس نمایید، بخش های آسیب دیده ی گیاه را جدا کنید، از آب تمیز برای آبیاری گیاه استفاده نمایید و آب زیرگلدانی را بعد از هر بار آبیاری خارج کنید.

مقالات مرتبط

2022-08-19T11:51:57+04:30

این مطلب را به اشتراک بگذارید!

درج دیدگاه

عنوان

بازگشت به بالا