روف گاردن

روف گاردن فضاهای سبزی هستند که بر بالای انواع ساختمان های تجاری، صنعتی و مسکونی ساخته می شوند. این فضاهای سبز مزیت های فراوان و کاربردهای متعددی دارند که در ادامه ی این مطلب تصمیم داریم به معرفی روف گاردن و انواع بام سبز بپردازیم. گروه سبزآفرین ها از طریق نیروی متخصص خود و با به کارگیری بهترین متریال و با طراحی مدرن و البته با در نظر گرفتن سلیقه مشتریان خود توانسته پروژه های موفقی را در کارنامه خود ثبت کند. در ادامه می توانید گالری تصاویر روف گاردن طراحی شده توسط این مجموعه را دنبال کنید.

rock-service-01

روف گاردن چیست؟

معنی روف گاردن که از دو کلمه ی روف (roof) و گاردن (garden) تشکیل شده است به بام سبز یا بام باغ اطلاق می شود. روف به معنای سقف و گاردن به معنی باغ یا باغچه می باشد.

در حقیقت روف گاردن به فضای سبز طراحی و اجرا شده بر روی پشت بام یا تراس گفته می شودکه نیاز رعایت نکات فنی و مهندسی هنگام اجرا است.

روف گاردن

مزایای روف گاردن

روف گاردن یا همان بام سبز علاوه بر زیباسازی ساختمان و برج دارای مزایای زیادی از جمله:

 • کاهش آلودگی هوا و صوتی
 • افزایش قیمت ساختمان
 • زیستگاه موجودات زنده
 • عایق شدن ساختمان
 • کاهش پسماند آب
روف گاردن

متریال روف گاردن

هنگام اجرای روف گاردن با توجه به موقعیت و نوع طراحی مهندسی نیاز به یکسری المان های طبیعی و مصنوعی از جمله گیاهان سبز، آلاچیق، آبنما، مبلمان باغی، سایبان و … نیاز است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد که برای هر فضایی بهتر است از چه المان هایی استفاده شود.

درخواست مشاوره

ساخت روف گاردن

امروزه ساخت روف گاردن یا گرین روف (roof garden) با توجه به زندگی شهری، آلودگی های محیطی  و کمبود فضای سبز گسترش پیدا کرده و طرفداران زیادی دارد.

در حقیقت روف گاردن به طراحی فضای سبز و اجرا شده بر روی پشت بام یا تراس گفته می شود. وجود فضای سبز بر روی پشت بام علاوه بر کاهش آلودگی هوا موجب سلامتی، حفظ رطوبت، افزایش عمر بام، کاهش انتقال حرارت به ساختمان و… خواهد شد. لازم به ذکر است علاوه بر وجود گل و گیاه که لازمه ی ساخت روف گاردن است می توان از المان هایی نظیر آلاچیق، آبنما، چمن مصنوعی، پرگولا، مبلمان، فلاورباکس و دیوار سبز در بام باغ استفاده کرد.

روف گاردن در تهران

همانطور که می دانید روف گاردن در بسیاری از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و… به سبک های مختلف اجرا می شود. ساختمان های دارای بام سبز در شهر تهران قیمت بالاتری نسبت به ساختمان های بدون روف گاردن دارند.

در بیش تر ساختمان های مناطق شمالی شهر می توان روف گاردن را اجرا کرد. در حال حاضر می توانید بیشترین روف گاردن ایرانی را در محله های زعفرانیه، قیطریه، فرمانیه، نیاوران، ولنجک، کامرانیه و اقدسیه مشاهده نمایید.

مزایای بام سبز

از جمله اصلی ترین مزایای روف گاردن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • کاهش آلودگی هوا: یکی از مهم ترین مزایای روف گاردن کاهش آلودگی های محیطی می باشد. اجرای فضای سبز بر روی سقف ساختمان های مسکونی و تجاری سبب افزایش اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن و به طور کلی بهبود شرایط آب و هوایی خواهد شد.
 • محلی برای تفریح و استراحت: باغ بام می تواند محل مناسبی برای دورهمی های دوستانه باشد. با توجه به کاهش فضای سبز شهری اجرای باغبام محل مناسبی برای استراحت خواهد بود.
 • افزایش قیمت ساختمان: اجرای بامباغ و قرار دادن المان هایی همچون فلاورباکس، پرگولا، مبلمان و آلاچیق همگی سبب افزایش ارزش ملک شما خواهد شد.
 • عایق شدن ساختمان: اجرای روف گاردن علاوه بر اینکه ضربه ها را جذب می کند قادر به جذب صدا بوده و به عنوان عایق صوتی نیز شناخته می شود. علاوه بر این از آن جایی که در اجرای روف گاردن از لایه های مختلفی استفاده می شود. این فضای سبز، عایق حرارتی مناسبی نیز خواهد بود. همچنین روف گاردن باعث افزایش طول عمر ساختمان نیز می شود.
 • کاهش پسماند آب: از دیگر مزایای روف گاردن می توان به کاهش پسماند آب یا رواناب اشاره کرد. از آن جایی که بعد از بارش باران آب لازم برای رشد گیاه تامین شده و باقی مانده ی باران نیز در سینی های تخلیه جمع می شود با وجود روف گاردن آب باران به فاضلاب شهری اضافه نخواهد شد.
 • تولید گیاهان خوراکی: نکته ی جالب در ساخت فضای سبز پشت بام این است که می توانید انواع مختلف گیاهان خوراکی و دارویی را پرورش دهید.

روف گاردن ساده

روف گاردن ساده از دید برخی از افراد به معنای روف گاردنی است که ارزان باشد اما از دید گروهی دیگر به بام سبزی که نگهداری از آن آسان باشد روف گاردن ساده گفته می شود.

برای ساخت روف گاردن ساده معمولا از المان هایی استفاده می شود که طول عمر بالایی داشته و نیاز به تعویض دوره ای یا رسیدگی نداشته باشند. ماندگاری روف گاردن ساده بین 30 تا 50 سال می باشد.

 • مصالح

مصالح استفاده شده در روف گاردن ساده باید بتواند در زمان بارش باران های شدید آب باران را جذب کرده و با کاهش سرعت آب از تخریب سقف جلوگیری نماید.

 • گیاه

برای طراحی و اجرای روف گاردن ساده باید از گیاهان مقاوم در برابر سرما و گرما که شامل گیاهان چند ساله بوده و نیاز به مراقبت و نگه داری ندارند استفاده شود.

طراحی بام سبز مدرن

اصلی ترین نکاتی که باید در طراحی روف گاردن مدرن به آن توجه داشته باشید استفاده از گیاهان متنوع است. به طوری که باید با کاشت چند گیاه مختلف و رنگارنگ این فضا را جذاب کنید. استفاده از مبلمان مدرن و هماهنگی آن ها با فضای روف گاردن یکی دیگر از نکاتی است که در طراحی روف گاردن مدرن باید به آن توجه داشته باشید.

استفاده از مبلمان راحتی و هماهنگی رنگ آن با گل های روف گاردن از دیگر ویژگی های یک روف گاردن مدرن می باشد.

نکته ی دیگری که در این نوع از بام سبزها باید به آن توجه داشته باشید نورپردازی می باشد. با اجرای نورپردازی با استفاه از لامپ های ریسه ای و نورهای مختلفی در میان المان ها می توانید فضای روف گاردن را جذاب تر نمایید. علاوه بر این استفاده از سایبان و آلاچیق های لوکس نیز سبب افزایش زیبایی روف گاردن خواهد شد.

انواع بام سبز

در ادامه به انواع بام سبز و معرفی هر یک پرداخته ایم:

بام سبز گسترده (Extensive Green Roof)

بام سبز گسترده به این معنا است که بخش گسترده ای از بام توسط پوشش گیاهی پوشانده شده و دارای بخش وسیعی از فضای سبز و چمن می باشد. از آن جایی که هدف از این نوع بام سبز  فواید زیست محیطی می باشد المان هایی نظیر آلاچیق، آبنما و … در این نوع بام سبز نقشی ندارند.

معمولا در ساختمان و بام هایی که ظرفیت کمی دارند از این نوع بام سبز استفاده می شود. همچنین برای اجرا و نگه داری این بام سبز نیاز به تجهیزات زیادی نیست. در این بام می توان از انواع گونه های گیاهی مقاوم و ریشه کوتاه استفاده کرد. عمق کاشت در بام سبز گسترده 5 تا 15 سانتی متر می باشد.

بام سبز متمرکز (Intensive Green Roof)

این نوع از بام سبز هزینه ی بالایی دارد. و معمولا از این مدل روف گاردن در ساختمان های جدید که در حال ساخت اند، استفاده می شود. در طراحی بام سبز متمرکز همانند فضای سبز شهری از نیمکت استفاده شده و تنوع گیاهی در آن نسبت به نوع گسترده بیش تر است.

بام سبز متمرکز وزن بیش تری به بام وارد کرده و نیاز به آبیاری مرتب و دقیق خواهد داشت. عمق کاشت در بام سبز متمرکز 20 تا 60 سانتی متر بوده و از انواع گیاهان متنوع از جمله: بوته های گوناگون، درخت و درختچه در این نوع روف گاردن استفاده خواهد شد.

مدولار یا جعبه گیاه

اجرای این نوع از بام سبز مقرون به صرفه بوده و می توان آن را بر روی تمامی پشت بام ها اجرا کرد. پوشش گیاهی متنوع بدون نیاز به زیرساخت کاشت از جمله ویژگی های این نوع از روف گاردن ها می باشد.

در بام سبز مدولار تمامی گیاهان در داخل جعبه های مخصوص بدون تماس با کف پشت بام قرار خواهند گرفت. می توان از انواع پوشش گیاهی شامل درختچه، درخت و بوته در این نوع روف گاردن استفاده کرد. عمق کاشت در این مدل 10 تا 80 سانتی متر می باشد.

قیمت روف گاردن

از آن جایی که قیمت روف گاردن به عوامل زیادی از جمله نوع روف گاردن، المان های استفاده شده، پوشش های گیاهی و… بستگی دارد نمی توان قیمت دقیقی برای آن اعلام کرد. اما لازم است بدانید اجرای بام سبز متمرکز نسبت به دیگر انواع بام سبز هزینه ی بیش تری خواهد داشت.

همین حالا تماس بگیرید

درخواست پروژه روف گاردن

ما هرگز از داده های شما برای هیچ هدفی غیر از تماس با شما در مورد درخواست اولیه شما استفاده نمی کنیم.