طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی فضای سبز

فضای سبز به عنوان بخشی از محیط آپارتمان، باغ، ویلا و یا شهر است که با استفاده از درخت، درختچه، گل و گیاه، چمن و سایر ادوات تزئینی همچون آبنما و آلاچیق و با توجه به اصول طراحی فضای سبز، شناخته می شود. لذا گروه سبزآفرین ها با کمک کارشناسان با تجربه و مجرب خود همواره در تلاش است تا نگاه شما به محیط پیرامون تان را زیبا کند.

اگر چه استفاده از فضای سبز در ساختمان به تنهایی نمی تواند مشکل آلودگی هوا را حل کند. اما می تواند فواید روانی و زیست محیطی زیادی از جمله کاهش استرس، کاهش گرمای محیط ساختمان، کاهش آلودگی صوتی، بهبود کیفیت هوای ساختمان و … را داشته باشد. علاوه بر این ارزش ملک شما را چندین برابر می کند.

از این رو گروه سبزآفرین ها با آگاهی از اصول طراحی فضای سبز و با قیمتی مناسب همراه شما خواهد بود.

 

محوطه سازی چیست

محوطه سازی یا لنداسکیپ در واقع به کارگیری المان های مختلف در یک فضا به جهت افزایش زیبایی محیط می باشد. به طور کلی نحوه ی استفاده و چینش المان هایی مانند آلاچیق، سنگ، برکه، چوب، درخت، شیشه، گل و گیاه در یک محیط مانند ویلا، باغ، شهرک مسکونی برای ایجادی فضایی سبز و زیبا محوطه سازی اطلاق می شود. نکته ی مهم در محوطه سازی در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی برای سالم ماندن المان های نامبرده می باشد.

طراحی 3D فضای سبز

طراحی سه بعدی فضای سبز یا همان 3D به کارفرما اجازه می دهد تا تصور بهتری نسبت به فضایی که قرار است ایجاد شود را تداعی می کند. در واقع این روش به صاحب با یا ویلا یک آرامش خاطر را می دهد که نتیجه پایانی کار به چه صورت پیش خواهد رفت. طراحی 3D فضای سبز این امکان را فراهم می سازد تا بتوان در طول فرآیند طراحی، هر گونه تغییر یا ایده ای را اعمال کرد.

نگهداری از فضای سبز

پس از طراحی و اجرای فضای سبز، نگهداری از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا حفظ و پایداری محوطه شما بر سه اصل استوار می باشد:

 • آبیاری گیاهان
 • کود دهی مناسب و بجا
 • اصول هرس کردن درختان و گیاهان و تربیت درختان.
درخواست مشاوره

گالری تصاویر

طراحی فضای سبز و چمنکاری

فضای سبز در معماری سبب افزایش جذابیت فضای بیرونی برای ساکنین خواهد شد. با توجه به اهمیت بالای وجود فضای سبز در سطح جامعه طراحی و اجرای فضای سبز مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. طراح فضای سبز باید با شناخت کامل از گل و گیاهان، مصالح، رنگ و به طور کلی المان های مختلف و قرار دادن آن ها در کنار یکدیگر محوطه ای زیبا و آرامش بخش را فراهم نماید.

طراحی فضای سبز به انگلیسی (Landscape Designer) گفته شده و شامل 2 نوع خطی و پهنه ای می باشد:

فضای سبز خطی

این فضای سبز به معابر و خطوط سبزی گفته می شود که در اطراف شهرها به وفور می توانید مشاهده نمایید. از فضای سبز خطی عموما به منظور زیباسازی شهر و اطراف محیط شهری و همچنین به جهت کاهش آلودگی های محیطی و صوتی استفاده می شود.

فضای سبز پهنه ای

این نوع از طراحی فضای سبز به محیط هایی مانند باغ، ویلا و پارک گفته می شود. فضای سبز پهنه ای توسط عکس برداری هوایی به صورت لکه های سبز رنگ قابل مشاهده خواهد بود. اجرای این نوع از فضای سبز نیز در کاهش انواع آلودگی ها موثر می باشد.

مراحل طراحی فضای سبز

اجرای فضای سبز در مراحل مختلف و با رعایت اصول مشخصی انجام می شود. در ادامه به معرفی مراحل طراحی فضای سبز پرداخته ایم:

 • مرحله اول: شناسایی منابع
 • مرحله دوم: تجزیه و تحلیل منابع و تطابق آن ها با قوانین
 • مرحله سوم: مطابقت دادن فعالیت های قابل انجام با شرایط محیطی مکان مورد نظر برای اجرای فضای سبز
 • مرحله چهارم: بسط و طراحی نهایی

به طور کلی اولین و مهمترین قدم برای طراحی فضای سبز بررسی شرایط آب و هوایی، میزان باد، شدت تابش خورشید، تغییرات دمایی، ابعاد و شکل زمین می باشد. مشاهده ی نقشه زمین و اطلاع از پستی و ناهمواری های آن به شما در طراحی فضای سبز کمک خواهد کرد.

بعد از انجام بررسی های اولیه، طراح فضای سبز باید برای طراحی فضای سبز اولیه اقدام کرده و مسیرها، دسترسی ها و نوع گیاهان مورد استفاده را مشخص نماید.

نکته ی دیگری که برای طراحی فضای سبز حائز اهمیت می باشد برآورد هزینه های ساخت فضای سبز خواهد بود. هزینه ی تمامی المان ها، مصالح، گل و گیاهان و همچنین زمان لازم برای اجرای فضای سبز باید توسط طراح تخمین زده شود. در نهایت بعد از انجام مراحل قبل زمان ساخت فضای سبز فراخواهد رسید.

اصول طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز نیز مانند هر اقدام دیگری دارای اصول خاصی است. که آشنایی با آن برای طراح فضای سبز  الزامی است.

 • تعادل

تصمیم گیری برای ساخت یک فضای سبز متقارن یا نامتقارن یکی از اولین اصول طراحی فضای سبز می باشد.

 • هارمونی

یکپارچگی هر جز از فضای سبز با دیگر اجزا به معنای هارمونی در طراحی فضای سبز بوده که باید به عنوان یکی از اصول طراحی فضای سبز رعایت شود.

 • کنتراست

برجسته سازی بخشی از المان ها به معنای کنتراست است. به عنوان مثال برجسته سازی یک آبنما در فضای سبز به نوعی که توجه بازدیدکنندگان را جلب کند کنتراست در طراحی فضای سبز گفته می شود.

 • رنگ ها

انتخاب رنگ های مناسب نیز یکی دیگر از اصول اصلی طراحی فضای سبز است. شاید به اعتقاد بسیاری از افراد طیف گسترده ای از رنگ سبز در طراحی فضای سبز به کار گرفته می شود، در صورتی که به کارگیری رنگ های گرم یکی از اصول مهم در فضای سبز  می باشد.

ایده های طراحی فضای سبز

از جمله ایده هایی که به کارگیری آن ها در طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی سبب افزایش و جذابیت بیش تر این فضا می شود در ذیل آورده شده است:

 • آلاچیق

وجود یک آلاچیق به عنوان محلی برای استراحت در فضای سبز اداری، ویلا و پارک یکی از ایده های مناسب برای طراحی فضای باز می باشد. قرار دادن این سرپناه می تواند از افراد در برابر تابش نور خورشید، باد و باران محافظت کند. توجه داشته باشید با توجه به فضای سبز خود می توانید از مصالح مختلف برای ساخت آلاچیق استفاده نمایید.

 • پل

یکی از ایده های جذاب برای طراحی فضای سبز قرار دادن یک پل در مسیر رفت و آمد می باشد. پل گذاری بر روی مسیری آبی یا مصنوعی جلوه ی زیبایی به فضای سبز خواهد بخشید.

 • حوضچه و نهر

استفاده از المان آب به هر شیوه ای می تواند سبب جذابیت فضای سبز شود. استفاده از نهرهای مصنوعی و حوضچه ها بهترین ایده ی طراحی فضای سبز خواهد بود.

 • کاشی چمن

زمانی که سنگ، کاشی و بتن با گیاهان مختلف در اشکال هندسی ترکیب شوند قطعا فضایی جذاب در طراحی فضای سبز ایجاد خواهند کرد. طرح بندی شبکه ای یا قرار دادن گلدان بر روی کاشی ها نیز ایده ی جذابی برای فضای سبز می باشد.

 • گیاهان متنوع

همواره سعی کنید برای طراحی فضای سبز از گیاهان متنوع و رنگارنگ استفاده نمایید. علاوه بر این استفاده از گیاهان دارویی مانند اسطوخودوس علاوه بر زیبایی به دلیل دارا بودن خواص درمانی انتخاب مناسبی خواهد بود.

 • باربیکیو

با توجه به فضای سبز خود و فارغ از اینکه طراحی فضای سبز در منزل انجام می شود یا یک فضای عمومی شهری مانند پارک می توانید از باربیکیو استفاده کنید.

 • آتشدان

اگر قصد دارید فضایی سبز برای محوطه ی ساختمان یا ویلا طراحی کنید نصب و قرار دادن آتشدان را فراموش نکنید. وجود عنصر آتش علاوه بر زیبایی در فصول سرد کارایی بالایی خواهد داشت.

فضای سبز اداری

وجود فضای سبز در محیط کاری نیز امری مهم به حساب می آید. طبق مطالعات انجام شده وجود فضای سبز اداری سبب افزایش کارایی و عملکرد کارمندان و در نتیجه بهبود کسب و کارها شده است. همچنین طراحی فضای سبز اداری سبب کاهش استرس، افزایش سلامتی و زیبایی محیط کار خواهد شد. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا برا طراحی فضای سبز اداری می توان  از دیوار سبز یا گرین وال و چمن مصنوعی استفاده کرد.

طراحی فضای سبزتان را به ما بسپارید

سازگار با محیط زیست

همه محصولاتی که استفاده می کنیم 100% سازگار با محیط زیست هستند و برای محیط زیست مفید هستند.

نگهداری

یکی از مهمترین وظایف ما گارانتی و پشتیبانی از محوطه شماست. ما تلاش می کنیم چیزی را که خلق می کنیم، حفظ کنیم

رعایت اصول مهندسی

یکی از مهمترین بخش طراحی فضای سبز رعایت نکات اصولی، فنی و مهندسی است که همواره گروه سبزآفرین ها بر آن اعتقاد دارند.

بهترین نرم افزار طراحی سه بعدی فضای سبز

با توجه به اهمیت فضای سبز در معماری، ایجاد و طراحی دقیق و اصولی فضای سبز در محیط های مختلف بسیار مهم می باشد. به همین دلیل لازم است تا با کمک یک نرم افزار اقدام به طراحی فضای سبز شود.

نرم افزارهای مختلفی بدین منظور عرضه شده اند که در ادامه به محبوب ترین و کاربردی ترین آن ها خواهیم پرداخت.

خلوت خود را سبز کنید

بی صبرانه منتظریم تا تجربه سبزمان را در اختیار شما قرار دهیم

درخواست مشاوره