دیوار سبز Green Wall

دیوار سبز Green wall یا نمای سبز همان فضای سبزی است که به صورت عمودی و مستقل و یا بر روی یک دیوار شکل می گیرد. دیوار های سبز در خیلی از نقاط به صورت طبیعی به وجود آمده اند همانند رشد و گسترش گیاه مو چسب بر روی نمای ساختمانهای قدیمی. در بسیاری از نقاط نیز با استفاده از اصول مهندسی ساخت و دانش و شناخت از گیاهان میتوان این نما های سبز دلپذیر را در مکانهای دلخواه خلق نمود. این دیوار ها که به صورت کامل و یا در برخی قسمتها توسط پوشش گیاهی پوشیده شده اند، علاوه بر زیبایی بصری، دارای فواید بی شماری هستند از جمله ایجاد ارزش افزوده برای واحدهای مسکونی، ایجاد دید بصری مناسب برای ساکنین و واحدهای همسایگی، افزایش سرانه فضای سبز شهری و سرانه فضای سبز خود ملک، رعایت اصول توسعه پایدار، کاهش دمای فضاهای داخلی در فصول گرم، ایجاد الگوی مهندسی مناسب در راستای توسعه فضای سبز عمودی در کشور است.

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز، دیوار گیاهی، دیوار زنده یا باغ های عمودی در واقع سازه های عمودی شکلی هستند که بر روی آن ها انواع مختلفی از گل و گیاهان متنوع قرار گرفته است. در حقیقت دیوار سبز شکل جدیدی از نگهداری گل و گیاه به حساب می آید.

دیوار سبز در خانه

انتخاب یک مکان مناسب برای کاشت دیوار سبز در منزل و یا محیط بسته بسیار مهم است. در این مواقع باید مکانهایی انتخاب شود که گردش هوای کافی داشته و از نور مناشبی برخوردار باشد. همچنین گیاهانی انتخاب کنید که سریع رشد می کنند.

گیاهان مناسب دیوار سبز

گیاهان منتخب دیوار سبز یا گرین وال  باید مقاوم باشند تا در برابر سرما، شدت نور خورشید. تا زیبایی دیوار با این گیاهان برای مدت زیادی باقی بماند. همچنین رطوبت هوا، میزان آب و شدت نور دریافتی در انتخاب گیاهان موثر است. همچنین باید مراقب آفات نیز بود.

درخواست مشاوره

انواع دیوار سبز

دیوار سبز انواع مختلفی دارد که لازم است با توجه به فضای آپارتمان یا محل کار، معماری ساختمان، زندگی و نیاز افراد طراحی و اجرا شود. از جمله انواع دیوار سبز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

دیوار سبز مستقیم

در دیوار سبز مستقیم تمامی گیاهان به صورت مستقیم و بدون واسطه به دیوار متصل خواهند شد. ریشه ی گیاهان در این نوع دیوار سبز در زمین بوده و با چسبیدن به دیوار رشد کرده و بالا می آید. از آن جایی که این نوع دیوار سبز به مصالح دیوار آسیب وارد کرده و هزینه ی نگهداری آن زیاد است افراد بسیاری هستند که تمایل به اجرای این سبک از دیوار سبز ندارند.

دیوار سبز دو پوسته

این نوع از دیوار سبز که به آن دیوار پوسته سبز نیز گفته می شود. با سازه نگهدارنده به دیوار متصل شده و نیاز به تجهیزات خاصی از جمله سیستم آبرسانی دارد. دیوار سبز دو پوسته به سبک های مختلفی که در ذیل آورده شده است طراحی و اجرا خواهد شد.

داربست مدولار

گرین وال های مدولار با سازه های سه بعدی و بسیار سبک اجرا می شوند. گیاهان مختلف به راحتی بر روی این سازه رشد کرده به طوری که می توان با ایجاد منحنی و فرم های مختلف در زمان نصب زیبایی این دیوار سبز را چندین برابر کرد. این سازه ها معمولا از جنس استیل گالوانیزه که قابلیت بازیافت دارند ساخته می شوند. با قرارگیری داربست های سبک از جنس استیل گالوانیزه بر روی دیوار یا قرار دادن سازه ی مستقل، این نوع از دیوار سبز اجرا خواهد شد.

شبکه های سیمی

این نوع از دیوار سبز نیاز به نگه داری بیش تری دارد. این دیوار سبز با شبکه های سبک توری که برای رشد گیاهان مناسب است اجرا می شود.  معمولا این سبک از دیوار سبز برای گیاهانی که نگهداری بیش تری داشته و رشد آن ها آهسته است استفاده خواهد شد. سیستم های شبکه ای را می توان با طراحی های متنوع اجرا کرد.

کابلی

این نوع از دیوار سبز، مناسب برای نگه داری گیاهانی رونده که شاخ و برگ فراوانی دارند مناسب است. از دیوار سبز کابلی بیش تر برای نمای ساختمان ها استفاده می شود. این دیوار سبز از یک سری توپی از جنس فولاد ضد زنگ تشکیل شده است. سیستم کابل کششی برای دیوارهای ساختمان اداری، پارکینگ و فضاهای عمومی مناسب است.

نمد پلیمری

این سیستم از دیوار سبز از یک پارچه نمد پلیمری با زهکشی مناسب که بر روی قاب زیرساخت قرار می گیرد تشکیل شده است. دیوار سبز نمد پلیمری یکی از روش های جدید اجرای دیوار سبز بوده که دارای مزیت هایی از جمله سیستم قوی زهکشی، تهویه ی مناسب ریشه گیاه، سبک بودن سازه، تغییر و تعویض ساده ی گیاهان، انتخاب گیاهان دلخواه و… می باشد. در این سیستم، چند محفظه ی کشت یا گلدان به صورت ردیفی تعبیه شده است و گیاه در این محفظه ها با جیب رو به بالا کشت می شود.

هیدروپونیک

این نوع از دیوار سبز ضخامت کمتری نسبت به دیگر انواع گرین وال ها دارد. دارا بودن بستر آبی هوشمند و تنوع کشت گیاهان مختلف از جمله مزیت های دیوار سبز هیدروپونیک می باشد. در این دیوار سبز می توان با کمک آب به سهولت مواد مغذی را به گیاه رساند. به عبارت دیگر بستر کشت این روش بر اساس سیستم هوشمند آبی بوده و خاک وجود نخواهد داشت.

نمونه پروژه های گروه سبزآفرین ها

نگهداری دیوار سبز

به طور کلی اجرا و نگهداری دیوار سبز طبیعی نسبت به دیوار سبز مصنوعی سخت تر بوده و هزینه ی بیش تری دارد. نگهداری و مراقبت از دیوارهای سبز نسبت به نصب و اجرای آن اهمیت بالاتری دارد. نگهداری از دیوار سبز باید به صورت دوره ای انجام شود.

یکی از موارد تاثیرگذار در هزینه ی نگهداری از دیوار سبز و طراحی فضای سبز ابعاد آن می باشد. از بین بردن آفات، سیستم آبیاری، از بین بردن علف های هرز و کود استفاده شده از جمله هزینه های مهم نگه داری از دیوار سبز است. شرایط نگه داری دیوارهای سبز محیط بیرون و داخل با یکدیگر متفاوت می باشند. از جمله مواردی که برای نگه داری از انواع دیوار سبز باید به آن ها توجه شود در ذیل آورده شده است:

دمای مناسب دیوار سبز

از آن جایی که دما تاثیر زیادی در رشد و سلامت گیاهان دیوار سبز دارد برای نگه داری از انواع دیوار سبز باید به دمای مناسب برای هر گیاه توجه کرد. بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی خود اقدام به نصب و پیاده سازی دیوار سبز نمایید.

خاک مناسب دیوار سبز

از دیگر شرایط نگه داری از دیوار سبز توجه به خاک مورد نیاز گیاه می باشد. برخی از گیاهان برای رشد بهتر نیاز به خاک مخصوصی دارند که باید به آن توجه داشته باشید.

آبیاری دیوار سبز

از دیگر نکات مهمی که برای نگه داری گرین وال باید به آن توجه کنید آبیاری می باشد. معمولا آبیاری دیوار سبز به 3 روش دستی، نیمه اتوماتیک و هوشمند انجام می شود. انتخاب این روش های آبیاری به گیاهان، نوع دیوار سبز و البته بودجه ی شما بستگی خواهد داشت.

نور مورد نیاز گرین وال

فاکتور دیگری که برای نگه داری دیوار سبز حائز اهمیت است نور می باشد. برای مثال برخی از گیاهان نیاز به نور زیاد و برخی دیگر نور کمتری می خواهند. لازم است با توجه به گیاهان دیوار سبز شرایط نوری مناسبی برای آن فراهم نمایید.

دفع آفات از گرین وال

هرس کردن گیاهان به صورت دوره ای و حذف برگ های زرد آن سبب رشد بهتر گیاهان این سیستم خواهد شد. علاوه بر این استفاده از آفت کش و قارچ کش ها نیز برای رشد و سالم ماندن گیاهان دیوار سبز الزامی است.

همراه شما هستیم در هر کجا

قیمت دیوار سبز

اگر قصد خرید دیوار سبز طبیعی یا اجرای دیوار سبز  در بخش های مختلف خانه یا محل کار خود را دارید بهتر است از طریق شرکت سبزآفرین ها اقدام به مشاوره و سپس خرید دیوار سبز نمایید. چرا که بسته به نوع گیاه و مساحت مورد نیاز قیمت آن متغییر خواهد بود.

مشاوره طراحی گرین وال

درخواست طراحی دیوار سبز

ما هرگز از داده های شما برای هیچ هدفی غیر از تماس با شما در مورد درخواست اولیه شما استفاده نمی کنیم.

خلوت خود را سبز کنید

بی صبرانه منتظریم تا تجربه سبزمان را در اختیار شما قرار دهیم

درخواست مشاوره