چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه ؟ یا بهترین زمان جداسازی پاجوش سانسوریا چه وقتی است ادامه ی این مطلب را از دست ندهید، ما در ادامه به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

علت رشد نکردن سانسوریا و پاجوش نزدن آن

همانطور که می دانید گیاه سانسوریا (Sansevieria) در گروه محبوب ترین گیاهان آپارتمانی قرار دارد. این گیاه علاوه بر زیبایی دارای مقاومت بالایی بوده و می توان آن را در شرایط آپارتمانی به خوبی نگهداری کرد.

سانسوریا در گروه گیاهان بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا است. این گیاه دارای گونه های مختلفی می باشد. از جمله انواع سانسوریا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سانسوریا شمشیری
 • سانسوریا پاکوتاه
 • سانسوریا لوله ای
 • سانسوریا مهتابی
 • سانسوریا باله نهنگی

سانسوریا رشد زیادی ندارد و به کندی رشد می کند. این گیاه در شرایط مطلوب تا ارتفاع 152 سانتی متر نیز رشد خواهد کرد. تکثیر یا قلمه زدن انواع سانسوریا به 2 طریق ذیل انجام می شود:

 1. تکثیر سانسوریا با پاجوش (از طریق ریزم)
 2. تکثیر سانسوریا با برگ (از طریق برگ)
مشاوره گل و گیاه آپارتمانی

علت پاجوش نزدن سانسوریا

یکی از بهترین روش های تکثیر سانسوریا پاجوش گیاه است. در حقیقت پاجوش های گیاه یکی از سریع ترین روش های تکثیر سانسوریا می باشد. گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف پاجوش گیاه به حدی کم باشد که امکان تکثیر وجود نداشته باشد. پس اگر شما هم با این سوال رو به رو شده اید که چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه بهتر است عوامل ذیل را بررسی کنید:

 • نور نامناسب

از جمله اصلی ترین عوامل برای رشد و تولید پاجوش نور کافی و مناسب برای گیاه می باشد. چنانچه نور دریافتی گیاه کم باشد علاوه بر اینکه رشد آن متوقف می شود. تولید پاجوش نیز متوقف خواهد شد.

به طور کلی این گیاه برای رشد به نور مستقیم نیاز نداشته و نور فیلتر شده که از پشت شیشه بتابد برای رشد گیاه و پاجوش مناسب خواهد بود.

چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه

 • دمای نامناسب

از دیگر فاکتورهای تولید پاجوش برقراری دمای مطلوب و متعادل بودن دما می باشد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه قطعا دمای مناسبی فراهم نکرده اید. سانسوریا تا دمای 30 درجه را تحمل کرده اما رشد آن در دمای بالای 25 درجه متوقف خواهد شد. همچنین سانسوریا در درمای کمتر از 18 درجه نیز رشد نخواهد کرد.

 • خاک نامناسب

برای اینکه سانسوریا بهترین پاجوش ها را بدهد باید خاک آن تشکیل شده از 60 درصد شن، 20 درصد خاک گلدان و 20 درصد نیز ورمی کمپوست باشد. در صورتی که خاک سانسوریا مناسب نباشد پاجوش رشد نخواهد کرد.

 • آبیاری نامناسب سانسوریا

چنانچه در آبیاری سانسوریا زیاده روی کنید این گیاه به سرعت از بین خواهد رفت. جلوگیری از رشد پاجوش، بروز بیماری های قارچی و گندیدگی ریشه از جمله عواملی است که بر اثر آبیاری زیاد این گیاه به وجود خواهد آمد.

چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه

 • آفت و بیماری ها

اگر سانسوریا دچار آفات و بیماری شده باشد علاوه بر اینکه رشد آن متوقف می شود پاجوش نیز تولید نخواهد شد.

افزایش پاجوش سانسوریا

برای افزایش پاجوش سانسوریا علاوه بر رعایت نکاتی که پیش تر به آن ها اشاره کرده ایم لازم است به موارد ذیل نیز توجه داشته باشید:

 • انتخاب بهترین گلدان برای گل سانسوریا

لازم است تا با توجه به ابعاد برگ ها، ریشه و به طور کلی نوع گل و گیاه آپارتمانی گلدان مناسب با آن را انتخاب نمایید. برای رشد پاجوش گیاه سانسوریا گلدان آن را باید کوچک در نظر بگیرید. با این روش در زمان آبیاری به گیاه، آب به صورت کاملا یکنواخت به ریشه رسیده و در نتیجه ریشه ی گیاه قوی شده و پاجوش ها نیز بیش تر خواهد شد.

چرا پاجوش سانسوریا رشد نمیکنه

 • استفاده از کود فسفر برای سانسوریا

از آنجایی که یکی از علل اصلی عدم رشد سانسوریا و کم شدن پاجوش ها ضعیف شدن ریشه ی گیاه است. باید با روش های مختلف برای تقویت گیاه و ریشه ی آن تلاش کنید. از جمله بهترین راه ها برای تقویت گیاه سانسوریا استفاده از کود فسفر است. استفاده از این کود سبب تقویت ریشه ی گیاه خواهد شد.

بهترین زمان جداسازی پاجوش سانسوریا

با بزرگ شدن گیاه سانسوریا و پاجوش ها باید آن را از گلدان خارج کرده و سپس پاجوش را با ریشه از گیاه مادر جدا نمایید. به هیچ عنوان زمانی که پاجوش کوچک است جداسازی را انجام ندهید در واقع با جدا کردن پاجوش های کوچک رشد آن ها کاهش خواهد یافت.

بهترین زمان جداسازی پاجوش سانسوریا زمانی است که 10 تا 15 سانتی متر رشد کرده باشند. معمولا باید پاجوش گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا را زمانی که 2 تا 3 برگ آن پدیدار شد جدا کرده و به گلدان کوچکتری منتقل نمایید.

پاجوش سانسوریا پاکوتاه

همانطور که پیش تر اشاره کردیم تکثیر سانسوریا از طریق قلمه زدن و پاجوش صورت می گیرد. به جهت تکثیر سانسوریا پاکوتاه به طریق پاجوش یا ریزوم به طریق ذیل عمل کنید:

برای تکثیر سانسوریا پاکوتاه لازم است بعد از رشد مناسب پاجوش ها گیاه را از گلدان خارج کرده و پاجوش ها را جدا نمایید.

در این مرحله هر پاجوش باید در داخل گلدانی که حاوی خاک مناسب است قرار بگیرد. خاک مناسب باید حاوی کمپوست مخصوص کاکتوس باشد.

لازم است گلدان ها را در محلی مرطوب و گرم با نور مناسب قرار دهید. دمای مناسب برای نگه داری گلدان ها بین 18 تا 21 درجه ی سانتی گراد است. توجه داشته باشیدکه باید سطح خاک را تا زمان جوانه زدن گیاه مرطوب نگه دارید.

توجه داشته باشید که پاجوش ها را در زمان مناسب خود جدا کنید در صورت جداسازی پاجوش ها زمانی که خیلی کوچک هستند رشد آن به کندی پیش خواهد رفت.

چرا پاجوش سانسوریا ابلق سبز میشود ؟

همانطور که اشاره کردیم بهترین و مناسب ترین روش تکثیر گیاه سانسوریا پاجوش یا تقسیم بوته است. در واقع چنانچه از این روش برای سانسوریا ابلق استفاده نکنید گیاه ابلق و دو رنگ بودن خود را از دست خواهد داد.

لازم است برای حفظ ابلق بودن این نوع از سانسوریا به نکات ذیل توجه داشته باشید در غیر این صورت متوجه خواهید شد که پاجوش سانسوریا ابلق به رنگ سبز می باشد.

 • گیاه سانسوریا در خاک اسیدی قادر است رنگ ابلق پاجوش ها را حفظ کرده و سریع تر پاجوش بزند.
 • سعی کنید نور مورد نیاز برای گیاه را به خوبی تامین کنید، در غیر این صورت برگ های گیاه سبز خواهد شد.
 • از دیگر شرایطی که برای تامین رنگ ابلق پاجوش ها باید به آن توجه داشته باشید استفاده از کود اسیدی کننده ی خاک است. لازم است از کود هیومیک اسید به این منظور استفاده کنید.
 • تغذیه ی نامناسب سانسوریا یکی از عواملی است که باعث می شود برگ های سانسوریا ابلق، سبز رنگ شود. به همین دلیل بهتر است از کود فسفر بالا به صورت ماهانه و طبق دستور استفاده نمایید.

مقالات مرتبط