از بین بردن شته گلخانه با ساده ترین و کم هزینه ترین روش ها

اگر با روش های از بین بردن شته گلخانه آشنایی ندارید مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید. ما در این مقاله تصمیم داریم بهترین روش های از بین بردن شته های گلخانه ای را آموزش دهیم.

ضرر شته برای انسان

شته ها موجودات بسیار ریزی هستند که برای رشد و تغذیه به گل و گیاهان حمله می کنند. حتما برای شما هم پیش آمده است که با وجود رسیدگی فراوان به گل و گیاهان خود باز هم متوجه شده اید که گیاهان پژمرده و رشدشان کند شده است. در چنین حالتی اگر  با دقت به زیر برگ ها نگاه کنید متوجه حشرات کوچکی خواهید شد، شته ها معمولا به رنگ سبز، زرد، سفید، قهوه ای و سیاه هستند. این موجودات کوچک برای زنده ماندن و رشد از بخش های مختلف گل و گیاه شامل ساقه، گل، جوانه، ریشه و … تغذیه می کنند.

از دیگر علائم وجود شته گل و گیاه علاوه بر کند شدن رشد گیاهان می توان به چسبنده بودن، وجود لکه های سیاه، پیچیدن برگ ها، زرد شدن و سیاه شدن شاخ و برگ ها اشاره کرد. برخلاف مضراتی که شته در سلامت گل و گیاه دارد برای انسان ضرری نخواهد داشت.

در صورتی که نیاز به مشاوره گلخانه ای دارید با ما در تماس باشید

چگونه شته گیاهان را از بین ببریم ؟

برای از بین بردن شته گلخانه ای روش های مختلفی وجود دارد. یکی از موثرترین روش ها برای نابودی شته استفاده از سموم شیمیایی می باشد. اما در صورتی که نمی خواهید از سم شیمیایی استفاده کنید می توانید از روش هایی که در ذیل آورده شده است استفاده نمایید. لازم به ذکر است که سمپاشی برای مقابله با شته ها باید قبل از سبز شدن گیاه انجام شود. گل رز یکی از گلهایی است که به شته بسیار حساس است.

 1. ریکا برای از بین بردن شته

یکی از روش های خانگی که می توانید برای از بین بردن شته ها استفاده کنید، ترکیب مایع ظرفشویی و آب است. در این روش باید 6 تا 8 قطره مایع ظرفشویی را در آب حل کرده و با کمک آبپاش به بخش هایی از گیاه که با شته آلوده شده است بپاشید.

 توجه داشته باشید که ابتدا بخش کوچکی از گیاه را با این محلول اسپری کرده و در صورتی که گیاه تغییر رنگ نداد و پژمرده تر نشد این روش را هر 2 یا 3 روز یک بار به مدت 2 هفته انجام دهید. با اسپری محلول ریکا به برگ های گیاه، حشرات فلج شده و قادر به تغذیه نخواهند بود در نتیجه از بین می روند.

می توانید از صابون نیز بدین منظور استفاده نمایید، اما باید توجه داشته باشید که از صابون های ضدباکتری و معطر استفاده نکنید.

از بین بردن شته گلخانه

2- شستشوی گیاه

اگر گیاه شما به تازگی در معرض شته قرار گرفته است یکی از موثرترین و ساده ترین روش ها برای نابودی شته ها شستن آن با جریان آب زیاد می باشد. البته توجه داشته باشید در صورتیکه گیاه شما شاخ و برگ های شکننده ای دارد از این روش استفاده نکنید.

3- از بین بردن شته با الکل

در این روش باید با کمک یک پنبه که به الکل آغشته شده است شته ها را از بین برده و با یک پنبه ی دیگر برگ ها را تمیز کنید.

از بین بردن شته گلخانه

4- از بین بردن شته با سرکه

از بین بردن شته گلخانه با استفاده از سرکه به طرق مختلفی انجام می گیرد. می توانید از روش های ذیل برای از بردن بردن شته های گل و گیاهان استفاده نمایید.

 • از بین بردن شته با سرکه و بادام زمینی

شته ها مزه ی ترش را دوست داشته و به سرعت جذب غذاهای ترشی همانند سرکه می شوند. به همین دلیل می توان از این روش برای به دام انداختن و نابودی شته های گلخانه استفاده کرد. تنها کافی است به طریق ذیل عمل کنید:

 • داخل یک ظرف بزرگ سرکه و کره بادام زمینی را با یکدیگر ترکیب کنید.
 • حال ترکیب را در داخل یک جعبه ی بزرگ قرار داده و روی آن را به خوبی بپوشانید.
 • بر روی درپوش جعبه نیز چند سوراخ جهت عبور شته ها ایجاد کنید.
 • با توجه به ابعاد گلخانه ی خود چند جعبه به همین شکل تهیه کرده و در بخش های مختلف برای از بین بردن شته گلخانه قرار دهید.
 • با این روش شته ها به سمت بوی سرکه هجوم آورده و به دلیل چسبناک بودن ترکیب ساخته شده راهی برای فرار نخواهند داشت.

 

 • از بین بردن شته با سرکه و صابون

روش دیگری که برای از بین بردن شته ها استفاده می شود ترکیب سرکه و صابون است. این روش نیز همانند ترکیب سرکه و بادام زمینی بوده تنها باید به جای بادام زمینی از صابون استفاده نمایید.

در حقیقت با استفاده از سرکه و ترکیب آن با ماده ای چسبناک می توانید شته ها را به دام انداخته و از بین ببرید.

مبارزه و دفع شپشک نخودی

5- از بین بردن شته با جوش شیرین

یکی دیگر از روش های از بین بردن مورچه، حلزون، کنه، عنکبوت، شته و… در گلخانه ها جوش شیرین می باشد. در حقیقت می توانید از جوش شیرین به منظور حذف آفات و حشرات مضر استفاده نمایید. تنها کافی است به میزان 2 قاشق جوش شیرین را با یک لیتر آب، 1 قاشق روغن زیتون  و چند قطره صابون مایع ترکیب نمایید. سپس هر 3 روز یکبار محلول مورد نظر را به جهت از بین بردن شته ها به گل و گیاه خود اسپری نمایید.

ترکیب جوش شیرین، آب و مایع ظرفشویی یکی از بی ضررترین آفت کش های طبیعی بوده که می توانید برای از بین بردن شته در خانه نیز از آن استفاده نمایید.

از بین بردن شته گلخانه

6- از بین بردن شته با سیر

در این روش می توانید چند حبه سیر را در داخل روغن و آب انداخته و اجازه دهید تا 24 ساعت بماند. سپس مقداری صابون، آب گوجه فرنگی و زردچوبه به آن اضافه کرده و بر روی شته ها اسپری نمایید.

7- از بین بردن شته با نوشابه

بسیاری از افراد برای از بین بردن شته های گل و گیاهان خود، نوشابه را به برگ های گیاه اسپری می کنند. بهتر است برای استفاده از این روش احتیاط کنید، نوشابه با انسداد منافذ روی برگ ها باعث نابودی برگ گیاه خواهد شد. پس در اسپری کردن نوشابه به گیاهان زیاده روی نکنید.

از بین بردن شته گلخانه

روش از بین بردن شته درختان

از بین بردن شته ی درختان در مقایسه با شته ی گل و گیاهان آپارتمانی چندان ساده نیست. در حقیقت مبارزه با شته های درخت زمانی میسر خواهد بود که در سریع ترین زمان و مشاهده ی اولین شته ها انجام گیرد.

برای از بین بردن شته ی درختان می توان از دو روش شیمیایی و بیولوژیکی استفاده کرد.

 • سموم شیمیایی برای نابودی شته درخت

بهترین زمان برای استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن شته های درخت وقتی است که وجود شته ها دردسرساز شده و مشکلات اقتصادی را به بار آورده است. چرا که تمامی حشرات مفید از جمله حشرات گرده افشان، شکارگرها و پارازیتوئیدها با سموم شیمیایی از بین خواهند رفت. از جمله سمومی که می توان برای دفع شته های درخت استفاده کرد عبارت است از:

 • پریمور
 • دیازینون
 • پی متروزین
 • متاسیستوکس

لازم به ذکر است بهترین سم شیمیایی برای از بین بردن شته ها و آفات درختانی مانند زیتون، مرکبات و به طور کلی شته ی درختان مناطق معتدل استفاده از سموم فسفره در اواخر زمستان می باشد.

کنترل بیولوژیکی برای نابودی شته درخت

برخی از کشاورزان برای از بین بردن شته های درختان مزارع خود از روش کنترل بیولوژیکی استفاده می کنند. به طوری که حشراتی مانند پرداتورها ، پارازیتوئیدها تخم خود را در بدن شته قرار داده و زمانی که تخم ها تفریخ می شود از بدن شته تغذیه کرده و به این ترتیب شته ها از بین خواهند رفت.

علاوه بر این روش ها می توان از عصاره ی فلفل و سیر، محلول تنباکو و آب به منظور نابودی شته استفاده کرد.

مطالب بیشتر بخوانید