طراحی فضای سبز ارزان

طراحی فضای سبز ارزان همواره یکی از اصلی ترین دغدغه های افرادی است که تصمیم دارند با صرف هزینه ای اندک فضای سبزی منحصر به فرد داشته باشند. در ادامه به معرفی ایده هایی جذاب و کم هزینه برای طراحی فضای سبز و محوطه سازی پرداخته ایم.

11 ایده کم هزینه برای طراحی انواع فضای سبز

فضا و محوطه ی سبز به عنوان محل مناسبی برای استراحت و دورهمی های دوستانه می باشد، فضای سبز می تواند فضایی عمومی مانند یک پارک یا فضایی خصوصی مانند حیاط خانه یا ویلا باشد. طراحی فضای سبز برای افرادی که هزینه ی کافی در این زمینه ندارند با کمترین بودجه نیز قابل انجام است. ما در ادامه به ایده هایی جذاب برای کاهش هزینه ی فضای سبز  و طراحی محوطه سازی ارزان قیمت پرداخته ایم.

1.چمن ها را محدود کنید

همانطور که می دانید وجود چمن زیاد نیاز به مراقبت و آفت کشی سالانه خواهد داشت و همین امر سبب افزایش هزینه های شما خواهد شد. در صورتیکه  که با کاهش فضای سبز می توانید هزینه های خود را محدود کنید. البته می توانید با جایگزین کردن چمن مصنوعی به جای طبیعی این کار را انجام دهید.

طراحی فضای سبز ارزان

2. نورپردازی ارزان

برای محوطه سازی ارزان قیمت می توانید برای نورپردازی از لامپ های ریسه ای و کم مصرف استفاده نمایید، در این صورت علاوه بر کاهش مصرف برق به دلیل بالا بودن طول عمر لامپ ها، متحمل هزینه های اضافی ناشی از سوختن لامپ نخواهید شد.

3.آبنمای ارزان بخرید

اگر می خواهید از عنصر آب در فضای سبز خود استفاده کنید، آبنما بهترین انتخاب است نیازی به خریداری آب نماهای گران قیمت نیست می توانید با قرار دادن سنگ های جذاب در کنار پمپ های جدید یک آبشار یا حوضچه ی مدرن بسازید.

طراحی فضای سبز ارزان

4. تکثیر گیاهان

می توانید برای طراحی فضای سبز ارزان از گیاهان رونده استفاده نمایید. همچنین بهتر است برای صرفه جویی در هزینه ها به جای خرید گل و گیاهان مختلف خودتان اقدام به تکثیر گیاهان نمایید.

5. باربیکیو ارزان

قرار دادن یک باربیکیو یا کباب پز برای صرف نهار و شام در دورهمی ها یکی از الزامات محوطه سازی یا طراحی فضای سبز می باشد. برای این کار احتیاجی به خرید باربیکیوی گران قیمت ندارید بلکه می توانید خودتان با کمترین هزینه یک کباب پز ساده در فضای سبز خود بسازید.

طراحی فضای سبز ارزان

6. طراحی پل ارزان

اگر قصد ساخت یک پل در مسیر آب یا چمن را دارید می توانید از قطعات کوچک چوب یا سنگ یک پل زیبا و ارزان قیمت برای فضای سبز خود بسازید.

7. گلدان های ارزان

از دیگر روش های طراحی فضای سبز ارزان استفاده از گلدان هایی با قیمت پایین می باشد. علاوه بر این می توانید خودتان با جعبه های چوبی و باکس های میوه اقدام به ساخت گلدان های زیبا با کمترین هزینه نمایید.

8. طراحی فضایی برای استراحت

روش دیگری که برای طراحی فضای سبز ارزان می توانید از آن استفاده کنید مبلمان، میز و صندلی و آلاچیق هایی است که ارزان قیمت هستند. طراحی فضایی برای استراحت یکی از ارکان مهم فضای سبز می باشد.

9. استفاده از گیاهان ارزان

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین اصول طراحی فضای سبز استفاده از گیاهان ارزان قیمت می باشد. کاشت گل و گیاهان ارزانی که نیاز به مراقبت خاصی ندارند همچون گل همیشه بهار، شمشاد، گل یاس و رز، پتوس و اطلسی باعث کاهش در هزینه ها خواهد شد.

10. کاهش مصرف آب

برخی از گیاهان برای رشد و نگه داری نیاز به آب فراوان دارند. بهتر است برای صرفه جویی در آب و کاهش هزینه ها از گل و گیاهان مقاوم به خشکی استفاده نمایید. علاوه بر این با نصب سیستم آبیاری قطره ای و اتوماتیک می توانید تا حد زیادی در  مصرف آب صرفه جویی کرده و هزینه های خود را کاهش دهید.

11. تجهیزات غیر ضروری را حذف کنید

این ایده علاوه بر اینکه در کاهش هزینه ها به شما کمک می کند برای طراحی فضای سبز باغ کوچک نیز مناسب است. می توانید تجهیزات غیرضروری و اضافی را حذف نمایید. به عنوان مثال در صورت نداشتن بودجه کافی از ایجاد فضای بازی و استخر خودداری نمایید.

اصول طراحی فضای سبز

اصولا فضاهای سبز به دو دسته ی خطی و پهنه ای تقسیم بندی می شوند. فضای سبزهای پهنه ای آن دسته از فضای سبزی هستند که در عکس های هوایی به صورت بافتی منسجم دیده شده و در نقشه های شهری به شکل سطحی سبز رنگ مشخص می شوند.

فضاهای سبز خطی به آن دسته از فضای سبزی گفته می شود که در اختیار عموم مردم بوده و در نقشه های شهری دیده نمی شوند.

با توجه به اهمیت فضای سبز در سطح شهری یک طراح باید با ایجاد هماهنگی دقیق بین علم و هنر اقدام به طراحی یک فضای سبز ایده آل نماید. لازم است در پیاده سازی فضای سبز به نوع، ویژگی و رنگ گیاهان توجه شود. از دیگر اصول طراحی فضای سبز منابع آبی و خاکی با توجه به اقلیم آن منطقه می باشد.

مراحل طراحی فضای سبز به شرح ذیل است:

  • شناخت منابع و بررسی قوانین و طرح ها
  • بررسی منابع و نیازها و مطابقت آن ها با قوانین
  • بسط و طراحی نهایی

طراحی فضای سبز باغ ویلا

برای طراحی فضای سبز باغ ویلا لازم است اقدامات ذیل را انجام دهید:

  • انتخاب خاک

از جمله عوامل اصلی برای طراحی فضای سبز باغ ویلا انتخاب خاک مناسب برای رشد گل و گیاهان مورد نظر می باشد لازم است در انتخاب خاک به نکات ذیل توجه داشته باشید:

انتخاب خاک ارگانیک یا غیر ارگانیک

خاک ارگانیک یا آلی دارای موجودات زنده ی ریزی هستندکه با اضافه کردن مواد مغذی به خاک می توان مجددا از آن ها استفاده کرد، اما خاک های غیر ارگانیک یا غیر آلی شامل کمپوست و کود گیاهی بوده و بعد از یک بار مصرف دیگر قابلیت استفاده نخواهند داشت. چرا که با کاشت گیاه تمامی مواد مغذی آن جذب خواهد شد.

  • آب نما، حوضچه، استخر

آب یکی از عناصر مهمی است که می توانید در آن جریان زندگی را احساس کنید، شنیدن صدای آب در فضایی سرسبز قطعا لذت بخش خواهد بود پس حتما از عنصر آب به شکل های مختلف در طراحی فضای سبز باغ ویلا استفاده نمایید.

  • آلاچیق و مبلمان

تعیین محلی برای استراحت و دورهمی های دوستانه از دیگر نکاتی است که باید در طراحی باغ ویلا به آن توجه داشته باشید. می توانید از انواع میز و صندلی، مبلمان، آلاچیق و… با توجه به سلیقه و شرایط باغ ویلا استفاده کنید.

طراحی فضای سبز ارزان

  • آتشدان

استفاده از عنصر آتش علاوه بر روشن شدن فضا سبب گرم کردن محیط در فصل زمستان خواهد شد، می توانید از آتشدان در باغ ویلای خود استفاده نمایید. کباب پز و باربیکیو، نورپردازی و مجسمه های سنگی از دیگر المان های مناسب برای طراحی باغ ویلا می باشد.