پشه های سیاه در خاک زندگی می کنند، شما زمانی متوجه حضور پشه های سیاه می شوید، که روی گیاهان شما یا روی صورت شما پرواز می کنند. به نوعی، این مگس های کوچک به اندازه مگس های خانگی پر سر و صدا و آزاردهنده هستند، و شما باید با آنها مقابله کنید

خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای خلاص شدن از شر مگس‌های کوچک که از محیط خاک بیرون می‌آیند، وجود دارد.
هر آنچه که باید در مورد این انگل های کوچک بدانید در زیر برای شما آورده شده است!

خلاصه مطالب این مقاله:
پشه قارچی چیست؟
شناسایی
زیست شناسی و چرخه زندگی
روش های کنترل ارگانیک
کنترل زراعی و فیزیکی
کنترل بیولوژیکی
آفت کش های ارگانیک
کنترل با آفت کش های شیمیایی

پشه قارچی چیست؟

مگس های قارچی که گاهی اوقات به آن ها قارچ بال تیره نیز می گویند، مگس های کوچکی از خانواده Sciaridae و جنس Bradysia و Orfelia هستند.
حشرات بالغ بی ضرر هستند. با این حال، لاروهای حشره که در خاک زندگی می کنند می توانند به گیاهان جوان آسیب وارد کنند.
لاروها از قارچ ها، جلبک ها و مواد آلی در حال پوسیدگی در محیط رشد تغذیه می‌کنند، اگر جمعیت آنها زیاد شود، ممکن است از ریشه مویین و ریشه استفاده کنند.
آنها از طریق تغذیه می توانند بیماری های گیاهی مانند پوسیدگی سیاه ریشه ناشی از گونه های مختلف قارچ های Thielaviopsis ، Pythium ، Verticillium، Botrytis و Fusarium را منتقل کنند.
گیاهانی که به شدت آسیب دیده اند ممکن است پژمرده شوند. با این حال، معمولاً متوجه می‌شوید که پشه‌های قارچی قبل از اینکه این اتفاق بیفتد روی محیط رشد قرار می‌گیرند یا در حال پرواز هستند ،بنابراین شما فرصت کافی برای مقابله با آنها را دارید.
ذغالی که کاملا سوخته نشده و مرطوب باشد، بستری مناسب برای تخم گذاری ماده ها است.

شناسایی آفت

بالغ‌ها مگس‌هایی با جثه سیاه به طول یک هشتم اینچ، با پاهای بلند و دارای شاخک های بلندتر از سرشان هستند. آنها دارای بال های تیره و نیمه شفاف هستند که هنگام استراحت روی پشت آنها جمع می شود.
لاروهای آنها ریز، شفاف، بدون پا و کرم‌مانند با سر انها به شکل کپسول‌های سیاه هست. در زمان بلوغ، طول آنها می تواند به یک چهارم اینچ برسد.

زیست شناسی و چرخه زندگی

در دمای معمولی اتاق، چرخه زندگی انها می تواند در عرض سه تا چهار هفته کامل شود. در تراریوم ها و محیط های سرپوشیده ، نسل ها با هم همپوشانی دارند و تولید مثل در تمام طول سال اتفاق می افتد.


عمر حشرات بالغ بسیار کوتاه هست. ماده‌ها عمری بین 7 تا 10 روز دارند و در طی آن حدود 200 تخم در محیط‌های رشد مرطوب می‌گذارند و بستر کشت هایی با نسبت بالایی از پیت ماس را ترجیح می‌دهند .
تخم ها سه تا شش روز طول می کشد تا به لارو تبدیل شوند. حشره‌ها زندگی خود را با خوردن قارچ‌ها، جلبک‌ها و مواد آلی پوسیده در دو تا سه اینچ بالای خاک یا محیط رشد بدون خاک می‌گذرانند.
هنگامی که جمعیت زیاد شود، ممکن است به تغذیه از ریشه گیاه متوسل شوند و در این فرآیند به ریشه ها آسیب وارد کنند.
لاروها در طول یک تا سه هفته قبل از شفیره شدن در نزدیکی سطح خاک، چهار سن را طی می کنند. در عرض چهار تا پنج روز، بزرگسالان ظاهر می شوند.

در وهله اول باید از موادی استفاده کنید که برای کودکان و گیاهان شما بی خطر باشد.
خوشبختانه، روش‌های ایمن و مؤثری زیادی وجود دارد که می‌توانید برای مبارزه با هجوم حشرات در گیاهان آپارتمانی خود از آنها استفاده کنید.

کنترل زراعی و فیزیکی

اگر به دنبال راهی آسان و موثر برای مقابله با این مگس‌های کوچک هستید، هر منبع معتبری که بررسی می‌کنید با یک روش عمومی موافق هستند:”شرایط محیطی را تغییر دهید”.
پشه های اغلب با گیاهان آپارتمانی که بیش از حد آبیاری شده اند همراه هستند. محیط گلدان اشباع شده از آب برای ماده‌های تخم‌گذار بسیار جذاب است.
می‌توانید گیاهان خود را از ته آبیاری کنید تا سطح خاک، جایی که تخم‌ها در آنجا گذاشته می‌شوند و لاروها انجا را ترجیح می‌دهند، هرگز خیس نشود
مطمئن شوید که گیاه شما نور کافی و دمای ایده‌آل را دریافت می‌کنند.
همچنین از کود دهی زیاد، بخصوص محصولاتی که حاوی مواد آلی بالایی هستند خودداری کنید، زیرا این مگس ها عاشق مواد غنی از کربن هستند.
خاک گلدان خود را به خصوص زمانی که متوجه علائم تخریب محیط گلدان شدید تعویض کنید
هر زمان که برگ های پوسیده یا سایر تکه های گیاه را دیدید آن ها را بردارید.
سطح گلدان را با ماسه درشت یا یک شن ریز بپوشانید، اینکار از تخم گذاری ماده ها جلوگیری میکند.
اگر تعداد آفات پروازی در محیط خانه شما زیاد باشد از کارت های زرد استفاده کنید تا حشرات بالغ را به دام بیندازد و مانع از تخم گذاری مجدد آنها شود.

کنترل آفت کش های شیمیایی

در مورد آفت کش ها، مواد شیمیایی پایدار مانند نئونیکوتینوئیدها(ایمیداکلوپرید و تیامتوکسام)
و پیرتروئیدها(پاراتیون،مالاتیون،دیازینون)
، مؤثرترین گزینه ها برای استفاده در برابر حشرات قارچی هستند.
با این حال، آفت‌کش‌های شیمیایی برای استفاده در خانه توصیه نمی‌شوند. گزینه‌های شیمیایی تنها در فضاهای تجاری زمانی که آلودگی شدید باشد ضروری است.

شناسایی و کنترل پشه های خاک گیاهان آپارتمانی

پشه های سیاه در خاک زندگی می کنند. شما زمانی متوجه حضور پشه های سیاه می شوید، که روی گیاهان شما یا روی صورت شما پرواز می کنند. به نوعی، این مگس های کوچک به اندازه مگس های خانگی پر سر و صدا و آزاردهنده هستند و شما باید با آنها مقابله کنید. خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای خلاص شدن از شر مگس‌های کوچک که از محیط خاک بیرون می‌آیند، وجود دارد. هر آنچه که باید در مورد این انگل های کوچک بدانید در زیر برای شما آورده شده است!

خلاصه مطالب این مقاله:

  • پشه قارچی چیست؟
  • شناسایی پشه گلدان
  • زیست شناسی و چرخه زندگی
  • روش های کنترل ارگانیک
  • کنترل زراعی و فیزیکی
  • کنترل بیولوژیکی
  • آفت کش های ارگانیک
  • کنترل با آفت کش های شیمیایی

پشه قارچی چیست؟

مگس های قارچی که گاهی اوقات به آن ها قارچ بال تیره نیز می گویند، مگس های کوچکی از خانواده Sciaridae و جنس Bradysia و Orfelia هستند. حشرات بالغ بی ضرر هستند. با این حال، لاروهای حشره که در خاک زندگی می کنند می توانند به گیاهان جوان آسیب وارد کنند. لاروها از قارچ ها، جلبک ها و مواد آلی در حال پوسیدگی در محیط رشد تغذیه می‌کنند، اگر جمعیت آنها زیاد شود، ممکن است از ریشه مویین و ریشه استفاده کنند.

آنها از طریق تغذیه می توانند بیماری های گیاهی مانند پوسیدگی سیاه ریشه ناشی از گونه های مختلف قارچ های Thielaviopsis ، Pythium ، Verticillium، Botrytis و Fusarium را منتقل کنند. گیاهانی که به شدت آسیب دیده اند ممکن است پژمرده شوند. با این حال، معمولاً متوجه می‌شوید که پشه‌های قارچی قبل از اینکه این اتفاق بیفتد روی محیط رشد قرار می‌گیرند یا در حال پرواز هستند ،بنابراین شما فرصت کافی برای مقابله با آنها را دارید. ذغالی که کاملا سوخته نشده و مرطوب باشد، بستری مناسب برای تخم گذاری ماده ها است.

شناسایی آفت

بالغ‌ها مگس‌هایی با جثه سیاه به طول یک هشتم اینچ، با پاهای بلند و دارای شاخک های بلندتر از سرشان هستند. آنها دارای بال های تیره و نیمه شفاف هستند که هنگام استراحت روی پشت آنها جمع می شود. لاروهای آنها ریز، شفاف، بدون پا و کرم‌مانند با سر انها به شکل کپسول‌های سیاه هست. در زمان بلوغ، طول آنها می تواند به یک چهارم اینچ برسد.

زیست شناسی و چرخه زندگی

در دمای معمولی اتاق، چرخه زندگی انها می تواند در عرض سه تا چهار هفته کامل شود. در تراریوم ها و محیط های سرپوشیده ، نسل ها با هم همپوشانی دارند و تولید مثل در تمام طول سال اتفاق می افتد. عمر حشرات بالغ بسیار کوتاه هست. ماده‌ها عمری بین 7 تا 1 می باشد.